صفحه اصلی   |   اخبار    |   امتحانات    |   آموزش    |   گالری تصاویر    |   معرفی کارکنان    |   قوانین و مقررات    |   تماس با ما    |   درباره ما    |   جستجو    |      
چهارشنبه 01 بهمن 1399 - 07 جمادی الثانی 1442 - Wed 20 January 2021   ساعت ورود:   04:43:39
  آرشیو سوالات

 اول
 دوم
 سوم
 چهارم
 پنجم
 ششم


  موضوعات

 پیام های آسمانی
 روان شناسی
 ادبیات فارسی
 علم و فن آوری
 ریاضیات
 تاریخ، جغرافیا و اجتماعی
 مطالب جالب
 بازی وسرگرمی
 بهداشت و سلامت
 فرهنگی و هنری
 مناسبت ها
 تعلیم و تربیت
 اخبار مدرسه
 مدیریت

  روز تولد
تولدتون مبارک تمام لحظه هایتان سر شار از شادی ونشاط

ابراهیم جوکار

روز تولد: 17 بهمن

اسماعیل اسماعیل نژاد خوری

روز تولد: 22 بهمن

طاهر رحیم زاده

روز تولد: 24 بهمن

مبین داودی

روز تولد: 26 بهمن  لیگ برتر ایران جام خلیج فارس
 

  ترک عادت استفاده از گوشی در کودکان
زمان انتشار: 19 دي 1399 - 00:30:24       موضوع: علم و فن آوری

ترک عادت استفاده از گوشی در کودکان

ترک عادت استفاده از گوشی در کودکان
 
گوشی‌های هوشمند این روز‌ها یکی از محبوب‌ترین و اصلی‌ترین ابزار‌ها در حال حاضر هستند که محدودیت سنی برای استفاده از آن‌ها وجود ندارد و هر محدوده سنی می‌تواند به سادگی از آن‌ها استفاده کند. با این حال با کمی بررسی به خوبی متوجه این خواهیم شد که کودکان و نوجوانان یکی از رده‌های سنی هستند که روزانه ساعت‌ها وقت خود را با گوشی‌ها و تبلت‌ها پر می‌کنند.
 
 
ترک عادت استفاده از گوشی در کودکان
 
 
برخی با چندین بازی و برخی دیگر نیز با برنامه‌های آموزشی در طول روز وقت خود را سپری می کنند و طبیعتا هر چیزی مدت زمانی دارد نه اینکه روزانه چندین ساعت وقت سپری شود. اما بعد از چند بار که کودکان شروع به استفاده از گوشی‌ها و تبلت‌ها به مدت چند ساعت در طول روز می‌کنند، ایستادگی در مقابل آن‌ها کمی سخت‌تر می‌باشد و باید نهایت تلاش صورت گیرد تا در مقابل این عادت مخرب ایستادگی کرد.
 
بی شک عوارض استفاده از موبایل در کودکان بیشتر از عوارض عوارض استفاده از موبایل در بزرگسالان است! شاید کمی عجیب به نظر برسد چرا که در کودکان از همان سنین کودکی و کم وقتی این عادت ساخته می‌شود، به مرور شاهد ضعف بینایی، کسلی، چاقی، بی حالی، افسردگی و خواهیم بود که به مرور همه این عوارض در جسم او رشد پیدا می‌کند و در آینده تأثیر منفی خود را ظاهر خواهد کرد.
 
اما اگر این میزان استفاده کوتاه باشد، طبیعتا عوارضی در آن‌ها ایجاد نخواهد شد. با این حال اگر فرزند شما روزانه چندین ساعت وقت سپری پای استفاده از گوشی یا تبلت سپری می‌کند، آیا این امکان وجود دارد تا در مقابل این معضل ایستاد؟ پاسخ این سؤال کاملا مثبت است که در ادامه این گزارش به راه‌های ترک گوشی اشاره خواهیم کرد. 
 
فراهم سازی بازی‌های فکری چند نفره
 
بازی‌های فکری راهی بسیار ساده و آسان برای افزایش فعالیت ذهن کودکان از همان سنین کم است که بدین گونه شما می‌توانید تاثیر مثبت بر روی آن‌ها بگذارید. اما اگر توجه داشته باشید ما از عنوان «چند نفره» استفاده کردیم. زمانی که کودکان تنها باشند بیشتر سعی می‌کنند تا با بازی‌های موبایلی خودشان را سرگرم کنند و اما وقتی چند نفره شروع به بازی می‌کنند، علاقه و تمایل آن‌ها به بازی چند نفره جذب خواهد شد.
 
 
        چاپ - میهن نوین        
 
 
با این حال با کمی جستجو در بستر وب با بازی‌های فکر چند نفره آشنا خواهید شد که با قیمت به صرفه‌ای می‌توانید فورا یکی را سفارش دهید و برای کودکتان وسیله سرگرمی جدیدی را فراهم کنید. از این رو کودک شما از همان ابتدا به چنین بازی‌هایی بیشتر و بیشتر مجذوب خواهد شد و در کنار این چنین بازی‌هایی نه که حتما استفاده از گوشی و تبلت را به صفر برساند، بلکه می‌تواند به کمتر از یک ساعت برساند.
 
آن‌ها را به بازی‌های چند نفره تشویق کنید
 
کودکان وقتی در خانه تنها می‌مانند و هیچ وسیله‌ای برای سرگرمی ندارند، بیشتر سعی می‌کنند تا با گوشی‌ها و تبلت‌ها خودشان را سرگرم کنند و اگر شما هم برای آن‌ها محدودیت‌هایی را برای ترک گوشی و تبلت ایجاد کرده باشید، نهایت تمرکز خود را بر روی پیدا کردن گوشی و تبلتی که شما پنهان کرده اید خواهند گذاشت تا بدین گونه سرگرم شوند.
 
بازیهای خانگی برای کودکان : 7 بازی جذاب داخل خانه ای برای کودکان - بازی دونه
 
اما اگر شما چند بازی سرگرم کننده، مفرح و فکری چه تک نفره و چه چند نفره فراهم کرده باشید، می‌توانید کودک علاقمند به گوشی و تبلت را به این چنین بازی‌هایی علاقمند کنید و در نهایت آنها به جای ترویج انزوا، به در جمع بودن علاقمند خواهند شد و هر روز از شما خواستار این خواهند شد تا دوستش را به خانه دعوت کنید تا به همراه او بازی کند.
 
گوشی و تبلت را از دسترس خارج کنید
 
بسته به روحیات و عادات کودک شما بهتر می‌توانید به این درک برسید که آیا باید گوشی و تبلت را برای مدتی از دسترسی آن‌ها خارج کنید یا خیر؟! اما اگر کودک شما روزانه چندین ساعت را صرف گوشی‌های هوشمند می‌کند، باید تغییراتی را اعمال کنید که این تغییرات می‌تواند شامل اعمال محدودیت در دسترسی به گوشی، تبلت، لپ تاپ و اینترنت باشد که این تغییرات باید هدفمند باشند تا ترک استفاده از موبایل و... نیز تأثیر مثبت داشته باشد.
 
خطرات موبایل و تبلت برای کودکان
 
 
منظور از هدفمند بودن هم این نیست که شما محدودیت را اعمال کنید و از طرفی کودک هیچ وسیله‌ای برای سرگرم شدن نداشته باشد و در طول این مدت به شدت تنها شود و هیچ کاری انجام ندهد! شما باید زمانی که این محدودیت را اجرایی می‌کنید، در مقابل چند وسیله سرگرم کننده برای او فراهم کنید تا اگر مجددا گوشی را در اختیار او گذاشتید، خیلی کم استفاده کند و جذابیت گذشته را نداشته باشد.
 
برنامه‌های آموزشی نصب کنید
 
اما اگر فرزند شما خیلی سخت تمایل به بازی‌های فکر نشان میدهد و فقط خواستاری بازی با گوشی می‌باشد، شما می‌توانید با استفاده از گوشی برنامه‌های آموزشی و فکری برای او فراهم کنید تا بتواند این گونه سرگرم شود. با این حال توصیه می‌شود که در صورت امکان دسترسی به اینترنت را در خانه محدود و یا قطع کنید تا برای مدت چند هفته تا یک ماه حتی عادت استفاده از اینترنت و بازی‌های آنلاین به مدت چندین ساعت فراموش شود.
 
 
عصر کالا - فروش اقساطی تبلت و گوشی کودک به خانواده‌ها
 
این در صورتی باید باشد که شما از قبل چند بازی فکری و یا چند برنامه آموزشی مانند زبان دوم، آموزش کتاب‌های درسی و... را دانلود و نصب کنید و به مرور کودک را با این برنامه‌ها آشنا کنید تا شروع به تقویت مهارت‌های خود کند که برای موفقیت و آینده او بسیار کاربردی خواهد بود. اما دقیقا چرا باید این گونه محدودیت‌ها را روی کودکان اعمال کرد؟!
 
حقیقتی که وجود دارد این است که هر یک از ما از سنین کم شروع به کسب شخصیت می‌کنیم که در طی آن روحیات و علاقمندی ما شکل می‌گیرد! با این وجود کودک شما هم از همان سنین کم شروع به شکل دهی شخصیت می‌کند که در آینده بر اساس آن بزرگ خواهد شد و به هدفی که در پی آن است خواهد رسید و اگر این شخصیت کمی دچار مشکل شود، در آینده تغییر دادن آن سخت خواهد بود.
 
واحد فن آوری دبستان غیر دولتی معرفت لارستان

نظرات
هیچ نظری درباره این مطلب تا کنون به ثبت نرسیده است.

فرم ارسال نظر

نام (اختیاری)

پست الکترونیک (اختیاری)

آدرس وب سایت یا وبلاگ (اختیاری)

http://

نظر شما

لطفا کد امنیتی را وارد کنید:  ورود
نام کاربری:
رمز عبور:  اوقات شرعی به افق لار
 

  تقویم شمسی
 

  دیکشنری آنلاین
 

  نمایش آمار بازدید
 

 
           

استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است